Cyber Ghost je společnost se sídlem v Rumunsku, kam se přestěhovala za vstřícnějším právním prostředím z Německa. V poslední době dochází k masivnímu nárustu serverů, obvzláště v ČR (leden 2015). Pro typického uživatele z ČR je Cyber Ghost volbou číslo 1 - nabízí největší počet serverů v ČR a nabízí službu zdarma.

Síť

Síť tvoří 560 severů ve 29 zemích. Jelikož nabízí špičkové služby v oboru, tak není divu, že toto číslo neustále roste. V ČR je umístěno celkem 15 serverů - 11 pouze pro placenou verzi a 4 pro verzi zdarma. Na Slovensku servery umístěny nejsou.

Samozřejmostí jsou servery v USA (75 v placené verzi a 13 pro verzi zdarma), Velké Británii (30+8) či Něměcku (74+13).

U každého serveru je vždy použita jedna sdílená statická IP adresa. Vždy můžete vybrat, jakou IP dostanete. Vzhledem k množství serverů je tedy možnost získání mnoha oddělených identit.

Dílčí hodnocení 95%

Soukromí a bezpečnost

Při připojení do VPN nejsou zaznamenávány ani uchovávány informace o IP adresách, přenášených datech či navšívených webových stránkách.

Při připojení přes software či OpenVPN je použito šifrování AES-256, u L2TP/IPSec lze standartně zvolit mezi 256/128 bit šifrováním.

Dodatečné možnosti týkající se soukromí je možno nastavit přes software CyberGhost:

Dílčí hodnocení 90%

Připojení, software a kompatibilita

Připojení do VPN je možno realizovat pomocí protokolů OpenVPN, L2TP/IPSec či PPTP. Vše je možné nastavit ručně nebo využít software CyberGhost - to realizuje připojení pomocí protokolu OpenVPN. Software je dostupné pro Windows, MacOS, iOS a Android. U dalších operačních systémů je VPN možno nastavit ručně, pokud podporují jeden z výše uvedených protokolů (Linux, ChromeOS, Windows Phone, ...). Připojení lze také nakonfigurovat pro mnoho routerů.

Software CyberGhost nabízí nejjednoduší způsob připojení do VPN. Instalace je jednoduchá a bezproblémová, stejně jako provoz. V hlavním okně zvolíte zemi, přes kterou chcete být připojeni a konkrétní server (IP adresu). U obou možností lze ponechat automatickou volbu. Pak už jen stačí kliknout na tlačítko připojit - chvíli počkáte než se spojení naváže a jste připojeni. V případě výpadku spojení software automaticky blokuje internetové spojení (aby nedošlo k úniku citlivých dat mimo VPN) a pokusí se znovu připojit do VPN.

V okně nastavení je 6 záložek s možnostmi. Nastavit zde můžete všechny dodatečné možnosti soukromí (výše uvedené v sekci Soukromí a bezpečnost). Dále je tu možnost nastavení automatického spuštění při startu systému a automatické připojení do VPN při startu aplikace. V další záložce je možné nastavit adresy serverů, na něž se poté budete připojovat ze své IP adresy (tedy nikoli přes VPN). Z pokročilých funkcí nabízí volbu TCP/UDP, volba náhodného portu pro připojení a nastavení proxy pro připojení k VPN.

Dílčí hodnocení 95%

Rychlost

Testováno na pomalejším připojení (32,34 Mbit/s download, 1,66 Mbit/s upload), nicméně i tento výsledek má svoji vypovídající hodnotu, obvzláště jako porovnání relativního poklesu při připojení přes VPN. Bylo provedeno vícero testů - klasicky přes speedtest.net, dále potom stahování ze share serveru (megarapid.cz) a rychlost stáhnutí torrentu (Ubuntu). K porovnání je k dispozici vždy výsledek testu i bez VPN. Všechny testy byly provedeny na různých českých serverech

Test Připojení Počet testů Download (Mbit/s) Upload (Mbit/s)
speedtest.net Bez VPN 10 32,34 1,66
speedtest.net VPN - OpenVPN 22 27,23 (84%) 1,55 (93%)
megarapid.cz (cca 175MB) Bez VPN 8 30,36 -
megarapid.cz (cca 175MB) VPN - OpenVPN 8 23,83 (79%) -
torrent (1009 MB) Bez VPN 1 28,53 -
torrent (1009 MB) VPN - OpenVPN 1 21,85 (77%) -

BitTorrent je možno používat na všech serverech vyjma USA. BitTorrent je dále blokován na všech serverech určených k provozu zdarma. Při testování rychlosti dowlandu u torrentů (na českých serverech) vše běželo bezvadně a v plné rychlosti. Přesměrování portů Cyber Ghost nenabízí na žádném serveru.

Dílčí hodnocení 85%

Uživatelská podpora

V klientské sekci je vše jasné a přehledné, lze zde stáhnout konfigurační soubory pro ruční připojení. Znalostní báze značně široká a pokrývá všechna požadovaná nastavení a mnohem více. Je nejen v angličtině ale i v němčině. V podstatě veškeré představitelné nastavení je zde podrobně probráno. Taktéž jsou zde nejčastější problémy a jejich řešení.

Podporu je možno kontaktovat emailem nebo přes klienskou sekci (ticket - pouze pro placenou verzi). Aktuálně mění systém podpory, protože v současném modelu jsou schopni garantovat odpověď na emaily/tickety do 72 hodin, což je příliš. Navíc podpora pouze v pracovní dny v pracovní době. Na můj dotaz odpověděli za 30 hodin, více jsem nezkoušel, protože prostě nebylo proč - vše funguje jak má naprosto bez problémů. Doufejme tedy, že změna bude brzo v provozu a že se to významně vylepší, protože toto je jediná slabina CyberGhost služby.

Dílčí hodnocení 60%

Cena

Cyber Ghost VPN nabízí asi nejlepší free verzi (provoz zcela zdarma) z komerčních VPN služeb. Pro provoz této služby je určeno 93 serverů v 15 zemích včetně 4 v ČR. Jako každá free služba má oproti premium verzi svá omezení - blokuje protokoly P2P sítí (takže žádné torrenty), umožňuje přístup na síť pouze přes Cyber Ghost software a přiděluje více uživatelů na jednu IP adresu (může být pomalejší připojení). Někdy jsou servery zdarma v ČR plné (max. cca 100 uživatelů na jeden server), ale lze využít servery zdarma v jiné zemi. Taktéž se čas od času zobrazí reklama (v rámci CyberGhost software). Nicméně i přes všechna tato omezení se jedná o jedinečnou službu zdarma.

Pozor - aktuálně je v nabídce speciální sleva na 1 rok premium verze, jen za €24.99!
Tuto speciální slevu získáte následujícím postupem:

CyberGhost nabízí dva stálé paušály, levnější Premium pouze pro jeno zařízení, dražší Premium Plus až pro 5 zařízení připojených najednou.

Premium Premium plus
Počet zařízení 1 5
Cena 1 měsíc €4.99 €7.99
Cena za 1 rok €49.99 (€4.17/měsíc) €79.99 (€6.67/měsíc)

Platební možnosti - PayPal, kreditní karty, bankovní převod a Bitcoin.

Dílčí hodnocení 95%

Závěr

Celkové hodnocení 87%

Přejít na stránky CyberGhost