Proxy.sh je společnost se sídlem na Seychelách.

Síť

Síť je tvořena 289 servery ve 44 zemích. Provozují 4 servery v ČR. U každého serveru je vždy použita 1 sdílená statická IP adresa. Výborné je, že každý server v ČR je zařízen u jiného ISP, tedy po připojení na každý z nich získáme zcela rozdílné IP adresy. Na Slovensku servery umístěny nejsou.

Samozřejmostí jsou servery v USA (100), Velké Británii (14) či Něměcku (17).

U každého serveru je vždy použita jedna sdílená statická IP adresa. Vždy můžete vybrat, na jaký server se připojíte, tedy jakou IP dostanete.

Dílčí hodnocení 90%

Soukromí a bezpečnost

Žádné logy o uživatelých při připojení do VPN nejsou uchovávány.

V uživatelské sekci zveřejňují veškeré stížnosti na jejich služby a způsob jak s nimi naložili (Transparency report). V drtivé vetšině jsou to DMCA žádosti, občas nějaký ten spam nebo hack. V takovém případě začnou filtorvat port na daném serveru, kde se páchalo zlo. Vždy s dodatkem, že konkrétní viník nebyl a nemohl být identifikován (žádné logy). Ve vyjímečných případech, pokud jsou nuceni spolupracovat s vyšetřujícími orgány, nebo z jiného důvodu (morální zásady), zde oznamují vždy dopředu! nasazení WireSharku (nástroj na sledování trafficu) na konkrétní server (užitý k páchání nepřípustné činnosti). V tuto chvíli tedy daný server není bezpečný, a vzhledem k tomu že to bylo oznámeno dopředu, obvykle je nepřípustná činnost ze strany uživatele omezena ještě před instalací. Takovýto otevřený přístup je pro mě důkazem, že berou soukromí opravdu vážně a že jejich "no logs" politika je upřímná.

Při připojení přes software, OpenVPN nebo L2TP/IPSec je použito šifrování AES-256. Pokročilí uživatelé mohou na některých serverech využít připojení přes SSL tunel, nebo použít jiný druh šifrování - ECC.

Dodatečné možnosti zabezpečení a soukromí, které Proxy.sh nabízí:

Dílčí hodnocení 100%

Připojení, software a kompatibilita

Připojení je realizováno přes protokoly OpenVPN, PPTP a L2TP. Vše je možné nastavit ručně, nebo využít software Safejumper. Software je dostupné pro Windows (využívá OpenVPN), MacOS (OpenVPN), iOS (PPTP a L2TP/IPSec), Android (OpenVPN), Linux - Debian (OpenVPN) a Linux - Ubuntu (OpenVPN). U dalších operačních systémů je VPN možno nastavit ručně, pokud podporují jeden z výše uvedených protokolů (jiné verze Linux, ChromeOS, Windows Phone, ...). Připojení lze také nakonfigurovat pro mnoho routerů.

Software Safejumper nabízí nejjednoduší způsob připojení do VPN. Umožňujě rychlý výběr jednotlivých serverů, zobrazuje informaci o zatížení serverů a také ping. Je možné nastavit přes jaký protokol (TCP/UDP) a port se budeme připojovat či možnost vypnout protokol IPv6. Výborná je také možnost nastavení DNS pro připojení, kde Proxy.sh nabízí 2 vlastní DNS servery (ale je možno nastavit jiné). Dále nabízí možnost spuštění při startu systému a automatické připojení při startu aplikace, automatické připojení pokud z nějakého důvodu spojení vypadlo či automatické připojení pouze pokud jsme připojeni na Inetrnet přes nezabezpečenou wifi.

Software má též funkci "Kill internet when VPN disconnect", tedy klasický KillSwitch (přerušení internetového spojení v případě, že je z nějakého důvodu klient odpojen od VPN sítě - aby nedošlo k úniku citlivých dat mimo VPN). Tato funkce je obvyklá u software poskytovatelů VPN, nicméně já vždy doporučuji použít místo této funkce správně nastavený firewall, protože tato funkce nikdy není implementována způsobem, který zajišťuje 100% ochranu, v podstatě než si aplikace "uvědomí" že došlo k přerušení spojení, může dojít k úniku citlivých dat mimo VPN. Ovšem z uživatelského hlediska, pro méně pokročilé uživatele (nastavení firewallu není snadná práce), toto může být jednodušší, i když ne uplně 100% volba. Důvod proč o tom zde takto obšírně informuji je ten, že způsob jakým je KillSwitch imlementován v Safejumeru je opravdu nezvyklý a internet opravdu "zabije" - zakáže (disable) totiž veškeré adaptéry síťového připojení, tedy obvykle LAN, WIFI a i virtuální TAP (či TUN) adaptér (tento adaptér je vždy nainstalován autimaticky spolu s OpenVPN - zajišťuje OpenVPN spojení). Abychom znovu zprovoznili internet, je třeba ručně v nastavení síťových adaptérů všechny zase povolit (enable). Toto by mohl pro nezkušené uživatele být problém, proto jsem to tu rozepsal a použití KillSwitche u Safejumperu raději nedoporučuji.

Software by mohl být ještě trochu lepší, ať už z uživatelského i funkčního hlediska. Nicméně (pokud se vyhneme KillSwitch) vše při testování na Windows 7 fungovalo bez problémů, možnosti různých nastavení jsou také lehce nadstandartní, instalace bezproblémová. Proxy.sh nabízí celkově velice profesionální a nadstandartní služby v oboru, kdy mnoho funkcí je určeno pro náročné a pokročilé uživatele, kteří obvykle využijí jiného způsobu připojení než přes dodávaný software. Nicméně i pro méně zkušené uživatele není problém se připojit.

Dílčí hodnocení 80%

Rychlost

Testováno na pomalejším připojení (32,34 Mbit/s download, 1,66 Mbit/s upload), nicméně i tento výsledek má svoji vypovídající hodnotu, obvzláště jako porovnání relativního poklesu při připojení přes VPN. Bylo provedeno vícero testů - klasicky přes speedtest.net, dále potom stahování ze share serveru (megarapid.cz) a rychlost stáhnutí torrentu (Ubuntu). K porovnání je k dispozici vždy výsledek testu i bez VPN. Všechny testy byly provedeny na různých českých serverech. Jelikož jsou servery umístěny u různých ISP, testy jsou pro každý zvlášť (zatím pouze pro server CZ1 další dodám později, je to časově hodně náročné)

Test Připojení Počet testů Download (Mbit/s) Upload (Mbit/s)
speedtest.net Bez VPN 10 32,34 1,66
speedtest.net OpenVPN CZ1 11 19,92 (62%) 1,51 (91%)
megarapid.cz (cca 175MB) Bez VPN 5 28,05 -
megarapid.cz (cca 175MB) OpenVPN CZ1 5 14,54 (52%) -
torrent (1009 MB) Bez VPN 1 26,8 -
torrent (1009 MB) OpenVPN CZ1 1 12,14 (45%) -

BitTorrent je možno používat na všech serverech. V klientské sekci na webu Proxy.sh je možno nastavit až 5 portů k přesměrování.

Dílčí hodnocení 70%

Uživatelská podpora

V klientské sekci je vše jasné a přehledné. Je zde dostupné opravdu velké množství příruček na konkrétní uživatelská nastavení nabízených služeb. Dále nabízí seznam všech dostupných VPN serverů a jejich zatížení + stažení konfiguračních souborů pro všechny protokoly. Pokud potřebujete pomoci individuálně, je k dispozici podpora formou ticketů, odpověď na základní otázky dorazila vždy do 6 hodin a byla dostatečná k vyřešení daného problému (celkem jsem takto odeslal 4 tickety).

Na složitější dotazy (spíše upozornění), že něco nefunguje, mi odpovědeli taktéž do 6ti hodin - odpověď byla typu "děkujeme za upozornění, předávám technikovi a ten se tím bude zabývat". Dále se nedělo nic, když jsem se po týdnu optal znova, moji žádost urgovali a začalo se něco dít. Samozřejmě nelze chtít aby okamžitě opravili nefunkční server a podobné záležitosti, nicméně do týdne by takovéto věci měli být vyřešeny. Konkrétně se jednalo o upozornění na jeden server v ČR, který nefungoval. Toto už bylo opraveno. Dále jsem je upozornil že jejich ČR server č.4 není v ČR, ale v Irsku :D - to si stále ještě neupravili. Nevím co je na tom tak složitého (Proxy.sh uvádí že má v ČR 5 serverů, ten v Irsku samozřejmě v této recenzi nepočítám). Další záležitost byl nefunkční port forwarding na některých serverech(na serverech kde by funkční měl být), to po více jak týdnu taktéž není opraveno.

Nicméně, znovu opakuji - znalostní báze dostatečně široká, support tickety fungují a odpoví do 6ti hodin, takže podporu celkově hodnotím poměrně vysoko. To, že nefunguje něco na straně Proxy.sh, nikoli na straně uživatele, je záležitost spíše kvality služby a jejich technického oddělení než uživatelské podpory. Marginální problémy na straně uživatele byly vyřešeny celkem rychle a přesně. Ještě dodám že livechat nemají.

Dílčí hodnocení 80%

Cena

Lze připojit nezávisle až 3 zařízení z různých IP adres (Z jedné IP adresy můžete připojit kolik zařízení chcete).

Cena - počítame-li jen standartní služby, mají 2 různé balíky Basic a Solid. Rozdíly ve funkcích a ceně v následující tabulce:
Basic Solid
Dostupné lokace 6 - US, UA, GER, RUS, FRA, NL Všechny - 285 serverů ve 44 zemích
Cena 1 měsíc $5 $10
Cena za 6 měsíců $25 ($4,16/měsíc) $50 ($8,33/měsíc)
Cena za 1 rok $40 ($3,33/měsíc) $90 ($7,50/měsíc)

V nábídce je ještě 72 hodinový balík Quick, ten je ale pouze na několik serverů v USA a na Ukrajině a stojí $2, takže to bych raději využil nějaké jiné služby, nejlépe zdarma nebo trial. Poslední balík služeb Boost je stejný jako Solid, ale nabízí navíc 5 speciálních boost serverů (1x UK, 3x USA a 1x Japonsko), které mají údajně propustnost 50Gbps. Jelikož jsem neměl k dispozici rychlejší linku, tak jejich absolutní rychlost hodnotit nemůžu. Testy na mé lince (33Mbit) mě vůbec nepřesvědčily, navíc i kdyby to běželo rychle tak je tu na tyto servery omezení 50GB dat na měsíc, takže investici do tohoto paušálu nedoporučuji (Jen dodám že pro "normální" servery samozřejmě žádné omezení dat NENÍ).

Platebních možností nabízejí opravdu nepřeberné množství, z těch nejpoužívanějších PayPal, kreditní karty, Bitcoin, bankovní převod, PaySafeCard či platbu přes sms/telefon.

Dílčí hodnocení 80%

Závěr

Proxy.sh je velice profesionální služba, která v základu nabízí neuvěřitelné množství dalších služeb. Pro náročné uživatele či uživatele se specifickými požadavky je to často volba číslo 1.

Celkové hodnocení 83%

Přejít na stránky Proxy.sh